Jaký je rozdíl mezi oxidem uhelnatým a oxidem uhličitým?
Pravděpodobně víte, že se jedná o dva různé plyny - ale který z nich je dobrý a který nebezpečný? Je dokonce správné je takto klasifikovat? Než se dostaneme k tomu, jak a kde kysličník uhelnatý (CO) a kysličník uhličitý (CO2) ovlivňují lidi a životní prostředí a jak je testovat, pojďme si vysvětlit základní představu o tom, odkud pocházejí.
Oba plyny jsou kombinací uhlíku a kyslíku, a proto jsou jejich názvy podobné. Tyto plyny se však vytvářejí různými chemickými reakcemi.
Oxid uhelnatý a oxid uhličitý jsou často zaměňovány. Jména zní stejně, jsou to bezbarvé plyny bez zápachu a ve vysokých koncentracích mohou být obě smrtící. Rozdíl je v tom, že CO2 je běžný, přirozeně se vyskytující plyn, který je nutný pro celý život rostlin a zvířat. CO není běžný plyn. Je to nejčastěji vedlejší produkt spalování paliva s kyslíkem.
Zatímco otrava oxidem uhličitým je vzácná, může být toxická vysoká koncentrace ve stísněném prostoru. Přebytečný oxid uhličitý využívá místo kyslíku vzduch, čímž vytváří prostředí pro zadusení. Mezi příznaky mírné otravy oxidem uhličitým patří bolesti hlavy a závratě při koncentracích menších než 30 000 ppm. Při 80 000 ppm může CO2 ohrožovat život.
Oxid uhelnatý je mnohem nebezpečnější plyn. Oxid uhelnatý je také označován jako „tichý zabiják“, je bezbarvý, bez zápachu, bez chuti a jde o nedráždivý plyn, takže počáteční příznaky otravy je obtížné odhalit. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí odhadují, že v USA je hospitalizováno více než 50 000 lidí na symptomy otravy oxidem uhelnatým, na plyn zemře více než 430 lidí ročně. Oxid uhelnatý je nebezpečný, protože se váže na části krve, které nesou molekuly kyslíku, takže chemicky blokuje vaše tělo a orgány v získávání na kyslíku, který potřebuje.
Pokud jde o výběr detektoru oxidu uhelnatého na pracovišti či domácnosti, neexistuje detektor pro měření obou plynů současně. Senzory jsou specifické pro každý plyn. Dobrou zprávou je, že máte několik možností, pokud jde o výběr detektorů plynu pro monitorování oxidu uhelnatého. Detektory CO zaneček Kidde nebo FireAngel nabízí i záruku 10 let na samotný přístroj i baterii. Zaručují tak bezproblémový chod s dlouhou životností a bez nustnosti výměny baterií v detektoru.
Buďte s námi v kontaktu - Bezpečnější domov má svůj Facebook.
Chcete vědět o akcích, slevách a aktualitách jako první - sledujte nás na našem Facebookovém profilu.
Neváhejte nás kontaktovat pro rychlou objednávku nebo technický dotaz. Ochotně poradíme s výběrem vhodného zabezpečení.
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon:
+420 775 55 39 70